PLANOGRAM

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ OPTİMİZASYONU

15/02/2017

Perakendeciler ürün yelpazesini optimize etmek için sürekli arayış içindedir.

Hedef her zaman, en çok satan ürünleri tüketicilerin mağazalarında nerede bulunmasını istediğinden emin olmaktır. Bununla birlikte, ürün çeşitliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda her zaman doğru bir reçete ne yazık ki yoktur. Odak, en yüksek satış, brüt kâr veya her ikiside midir?

Bu çalışmaya kategori düzeyinde ve en verimli kesimleri belirlemekle başlanır. Bu, her bir kategorinin cirodaki payı ile brüt kârın payına kıyasla yapılabilir. Bu karşılaştırma, şaşırtıcı sonuçlar doğurduğundan, özellikle verimli bir kategorinin küçük bir yüzdelik öğeler için hesaplandığını, bununla birlikte büyük brüt kar ve satış yüzdesinin olduğunu görebilirsiniz. Bu etkin kategoriler artan raf alanı ve arttırılmış planogram penetrasyonu gibi ek kaynaklar için hedeflenmelidir.

Tersine, bu karşılaştırma çoğu kez öğelerin büyük bir yüzdesini oluşturan verimsiz bölümleri, ancak brüt kârın ve satışların küçük bir yüzdesini tanımlar. Bu zayıf performans gösteren SKU'lar daha fazla incelenmeli ve performansı düşük ürünler çeşidinden çıkartılmalıdır. Bu, daha etkin Kategorilere yönlendirilebilecek kaynakları boşa çıkarır.

En verimli ve az verimli kategoriler belirlendikten sonra, her kategorideki SKU performans seviyesini inceleyin. Böylece kategorideki en iyi performans gösterenlerin yanı sıra hangi SKU'ların satış portföyünden çıkarılması gerektiğini belirleyin.

Değişikliklerin hayata geçirilmesiyle işinizin tamamlanmadığını unutmayın.

Sonraki birkaç ay, geri dönüp karşılaştırmalı değerlendirmelere vakit ayırın. İyi performans gösteren kategorilere kaynak ayrıldı mı ve bu satışların artmasına neden oldu mu? Kategoride yeni eğilimler var mı, müşteri dinamikleri değişiyor ve daha ileri analiz gerektiriyor mu? Tüketici eğilimleri değiştikçe, SKU Optimizasyon süreci, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için artan miktarda dikkat gerektirir.

Bu işlemi daha yönetilebilir kılmak için mümkün olan en basit ve hızlı bir şekilde sağlayan bir çözüm sağlayıcıyla da muhakkak ortak çalışmanızı tavsiye ederiz.